Jiří Kovařík
kontakt: amorboy@seznam.cz

Planeta X,Sluneční Erupce,Změna pólů,Změna počasí,Divné stavby,Vyhynutí včel...Taji někdo něco?

TOPlist

Vulkán neboli sopka je místo na zemském povrchu, obvykle tvaru hory , kde roztavené magma vystupuje či vystupovalo z hlubin Země . Na naší planetě se obvykle vyskytují podél hranic litosférických desek  a v takzvaných horkých skvrnách (angl. hotspot). Jedním z horkých bodů jsou například Havajské ostrovy, jiným Kanárské ostrovy - oba případy sopek vznikajících na oceánském dně; příkladem sopek spojených s kolizemi tektonických desek je . japonská Fudžisan. Vulkány se vyskytují také na jiných tělesech Sluneční soustavy, například vulkán Tvashtar na Jupiterově měsíci Io.Vznik vulkánů

Druhy tektonický zlomů a vulkánů

Podle teorie deskové tektoniky se zemská kůra skládá z mnoha pevných desek, které plují na svrchní polotekuté části zemského pláště. Tato část se nazývá astenosféra. V místech, kde se desky stýkají, ale navzájem se podsunují či nadsunují jedna na druhou, bývá zemská kůra rozlámaná tak, že si zde magma, které je pod velkým tlakem, může najít cestu na zemský povrch. Tímto způsobem vzniká kráter sopky.

  • Jestliže je kráterem vyvrhována střídavě láva, sopečný popel, lapily či pumy, které se ukládají okolo jícnu, vzniká kuželovitá hora - sopka. Klasickým případem je Fudži v Japonsku či Kilimandžáro v Tanzanii.
  • Opakováním sopečných výbuchů a ukládáním nových vyvrženin sopka roste nejen do výšky, ale i do šířky, a tak se některé z nich stávají největšími horami světadílů, například  Mount McKinley(6194 m) Severní Ameriky.
  • Pokud sopečná činnost ustane, láva v kráteru utuhne a vytvoří tak pevnou zátku. Obnovený podzemní tlak magmatu nebo plynů může tuto zátku vyrazit a tak dojde k opětovnému sopečnému výbuchu.
  • V jiných případech si láva otevírá na povrch nové cesty, které ústí na svazích sopky - ty se pak nazývají parazitické krátery.
  • 5 až 30 kilometrů pod povrchem se nachází tzv.magmatický krb , místo odkud magma expanduje kráterem na povrch. Po prudkém sopečném výbuchu může tento magmatický krb vyhasnout, čímž se vytvoří ohromná podzemní jeskyně. Velmi často se stává, že se vrchol sopky zřítí právě do těchto míst, pak se vytvoří rozsáhlý kráter zvaný kaldera. Kaldery se často zaplňují vodou a vytvářejí kráterové jezero. Kráterová jezera mohou mít průměr mnoha kilometrů. Největší známá kaldera se nachází v oblasti Aso  na japonském ostrově Kjúšú.

Převzato z wikipedia ..pokud mate zájem dočíst celý článek :
Najdi pravdu -hledej 2012
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one